darmowy odbiór osobisty w salonie ul. Przy Agorze 28 w Warszawie | dostawa 11,99 zł | wysyłka 48h
Jak wybrać dobry plecak? 0
28.jpg

Jak wybrać dobry plecak? 

Pytanie, które często pojawiają się pod koniec wakacji, a na które wcale nie tak łatwo jest odpowiedzieć. Spróbujmy więc podzielić odpowiedź na kilka części i każdej przyjrzeć się oddzielnie. Wyróżniliśmy 5 głównych cech dobrego plecaka!

1. Waga

Plecy naszych pociech wciąż rosną podczas uczęszczania do szkoły, dlatego ważne jest, żeby nie obciążać ich nadmiernie. Zwłaszcza młodsze dzieci powinny ograniczyć się do lżejszych tornistrów i plecaków. Standardowo zakłada się, że waga już napełnionego plecaka nie powinna przekraczać 15% masy ciała dziecka.

2. Wzmocnione profilowane plecy

Warto sprawdzić, czy wybrany model ma usztywnione plecy, wyprofilowane gąbką - pozwala to na lepsze rozłożenie masy plecaka na całą powierzchnię pleców. Dodatkowa warstwa sprawia również, że ewentualne drobne przybory położone na tyle plecaka nie wbijają się niewygodnie.

3. Regulowane szelki

Kupując tornister lub plecak chcemy zwykle, by posłużył dziecku kilka lata. Warto więc zaopatrzyć się w sprzęt, który ma odpowiednio długie szelki, aby w przyszłości dziecko wciąż mogło z niego korzystać. Jednak to nie jedyny powód dla którego regulacja jest ważna - dobre ramiączka pozwalają na odpowiednie dopasowanie do pleców, co pomaga w utrzymaniu poprawnej postawy. Źle noszony plecak jest dużo większym obciążeniem dla kręgosłupa!

4. Wzmocniony spód

Wzmocnione dno również zapewni długotrwałe korzystanie z plecaka, niezależnie od tego, na ile przedmiotów dziecko musi wziąć książki i zeszyty.

Warto pamiętać, że zwłaszcza młodszym uczniom w podekscytowaniu pierwszymi dniami szkoły zdarza się nie zadbać odpowiednio o plecak i może on być rzucany lub kopany. Solidny plecak jednak wytrzyma różne próby i będzie wiernie służył dziecku zamiast już w pierwszych dniach być dodatkowym stresem.

5.  Elementy odblaskowe

Bezpieczeństwo przede wszystkim. Jeśli więc masz już wygodny plecak, który nosi się komfortowo i który nie wpływa negatywnie na kręgosłup dziecka, warto pomyśleć jeszcze o tym jednym drobnym detalu.

Jeśli choć raz dziecko będzie wracać później od kolegi lub koleżanki z klasy, po zajęciach dodatkowych  albo po prostu zimowych lekcjach, które  skończyły się po zachodzie słońca, odblaski są niezbędne - w skrajnym przypadku mogą nawet uratować życie.

Dodatkowe kwestie

Kiedy już upewnisz się, że wybrany plecak spełnia wszystkie powyższe kryteria - zapewnia dziecku komfort i bezpieczeństwo, możesz skoncentrować się na innych jego cechach tak, żeby dziecko było z niego w 100% zadowolone!

Komory, czyli funkcjonalność

Dzieciom zdarzają się malutkie wypadki. Zapomną zamknąć plecak wyjmując kredki, coś im wypadnie, nie zamkną szczelnie pudełka śniadaniowego, kiedy jeszcze jest w nim jedzenie...

Ten plecak szkolny zawiera również kieszeń na laptopa lub duże zeszyty, dzięki której najcięższe płaskie rzeczy zawsze będą opierać się o plecy oraz kieszonkę z wyjściem na słuchawki.

Dlatego warto zaopatrzyć się w plecak mający co najmniej:

Komorę główną - przeznaczoną na większość rzeczy używanych na co dzień. Jeśli plecak ma dwie komory główne, to tym lepiej, można traktować je jako przedziałkę na akcesoria do lekcji, które już się odbyły i na te, które dopiero czekają pociechę lub po prostu trzymać w niej strój na wf.

Mniejszą kieszonkę na rzeczy nietrwałe, najlepiej na końcu plecaka. Ułatwia to czyszczenie, jeśli pojemnik na śniadanie nie spełni swojej roli. Dziecko może też trzymać w niej swoje zabawki, dzięki czemu nie musi za każdym razem szukać ich w głównej komorze, mieszając przy tym zeszyty z różnych przedmiotów.

Kieszonkę na drobiazgi - nie musi być duża, ale musi być szczelnie zamykana na suwak. Tam dziecko trzyma bilet, klucze, portfel oraz inne osobiste rzeczy, których zgubienie wiąże z dużą ilością stresu. Najlepiej blisko góry plecaka, żeby zawsze było łatwo sprawdzić, czy na pewno jest zamknięta.

Kieszenie na butelki: nawadnianie jest niezwykle ważne a noszenie wody wewnątrz plecaka może być niewygodne - duży, obły przedmiot, który zachowuje swój kształt i gubi się w plecaku. Noszenie butelki w specjalnie przyszykowanej kieszonce nie tylko zapobiega zalaniu podręczników, ale również sprawia, że jest ona zawsze pod ręką. 

Są to standardowe komory i kieszenie, jednak przed ostatecznym zakupem warto zastanowić się, czy dziecko nie ma dodatkowych potrzeb... Wewnętrzna kieszeń na laptopa lub tablet, jeśli chodzi na zajęcia dodatkowe z informatyki? A może specjalne wyjście na słuchawki, bo uwielbia słuchać muzyki?

Ostateczny sznyt, czyli wygląd

Plecak jest wygodny, funkcjonalny i trwały, a dziecko i tak nie chce go nosić? Możesz temu zapobiec.

Dla młodych uczniów wygląd plecaka ma naprawdę duże znaczenie! Uczniom z pierwszych klas fajny plecak dodaje pewności siebie, może być tematem rozpoczęcia rozmowy, czy już od początku znalezienia podobnych zainteresowań z rówieśnikami!

Plecaki mogą mieć na sobie różnorakie wzory (kratki, kropki, trójkąty), obrazki (zwierzęta, deskorolki, kwiaty) oraz, co jest szczególnie popularne wśród młodszych uczniów, przedstawiać postaci z ulubionych filmów, bajek czy gier...

Dobrze więc przed zakupem zorientować się, co aktualnie jest popularne i czym dziecko się interesuje. W końcu nie ma większej radości dla rodzica, niż ujrzeć twarz obdarowanego rozjaśnioną uśmiechem, kiedy otrzymuje trafioną niespodziankę.

Jeśli jednak boisz się, że nie trafisz w gust dziecka i aktualne trendy, możesz po prostu je podpytać... Być może od dawna marzy o plecaku z Minecraft lub Peppą?

Fajnym pomysłem może być również dobranie do plecaka pasującego piórnika - taki zestaw naprawdę świetnie się prezentuje!

To już wszystkie najważniejsze kwestie na temat wyboru plecaka. 

Sprawdź nasz wybór dobrej jakości tornistrów i plecaków TUTAJ!

Warto dodać, że jeden dobry plecak może służyć latami i będzie znacznie bardziej opłacalny niż pół tuzina tornistrów z dolnej półki... 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl